X
تبلیغات
رایتل

آیا محتوای خوب بدون سئو کافیست؟

دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 12:57


البته مطمئنا سئو رو یاد گرفتم و تجربش کردم. اما اصول کلی سئو دائما در حال تغییرن.
نمی خوام مغرور باشم یا بگم آینده رو میبینم. فقط بحث سر اصول سئو هست.
گوگل برای موفقیت خودش، نباید بذاره بک لینک های غیرواقعی یا بهتره بگم غیر طبیعی براش برنامه ریزی کنن. اساسا محصول نهایی گوگل صفحه نتایجشه که تو دستای بقیس. مثلا الآن روش های کلاه سیاه –که قبلا راجع بهش توضیح دادم- رتبه سایت هارو جابجا می کنه و میارتشون رو صفحه نتایج گوگل. اگه سئو، به جای کیفیت محتوا، نتایج جستجوی طبیعی رو بررسی کنه، مدل تجاری گوگل متلاشی می شه. برای همین گوگل برای حل این مشکل، به مرور هک های بک لینک رو می بنده و به محتوای با کیفیت طبیعی امتیاز می ده.
سئو یعنی نوشتن؟
خب، برای سئو به جای اینکه به روش هایی که این روزها همه دنبالشن برم، من به تولید محتوای با ارزش اهمیت دادم. و بعد از یه مدت معلوم شد که کارم درست بوده و نتیجه داد. تمام تغییرهای الگوریتمی گوگل، تو این مدت، به روش محتوا محور من امتیاز داده و با بازی لینک سازی سئو مبارزه کرده.
حالا همه متوجه این حقیقت میشن. سئو تولید محتوارو به عنوان ملاک ارزیابیش قرار میده. یکی دوستان سئوکارم که خیلی هم حرفه ای هست همین چند روز پیش روش منو تحسین می کرد. اما من بهش اعتراض کردم و گفتم من اصلا روش خاصی ندارم فقط مطالب خوب می نویسم. میدونید دوستم چی گفت؟
همینه، خوب نوشتن یعنی سئو.
راستش اول یکم دلخور شدم. دوستم نوشتن منو بعنوان یه روش جذب بازدیدکننده در نظر گرفته بود؟ یعنی مثلا اگه می شد بک لینک هارو مثل دونه تو زمین (وب) کاشت، کشاورزی هم سئو حساب می شد؟
نکته اینجاس که مفهوم سئو دیگه از مد افتاده و خیلی محدود شده. الآن به جای بهینه سازی برای موتورهای جستجو باید بازاریابیمونو بهینه سازی کنیم. امروز، مخاطبای مطالب و کسب و کار ما می تونن به هزار مدل مختلف ما رو پیدا کنن. فقط باید برندمونو معروف کنیم. روش هایی برای اینکه برندمونو بشناسونیم:

و در نهایت باید بگم بله یه مقدارم لینک درست کنید.
تمرکز بازاریابی نوین
کسب و کارهای هوشمند باید سیلوهای سئو، روابط عمومی، بازاریابی، تبلیغ و محتوا رو بشکونن و همه رو با هم ترکیب کنن و یه روش کلی بسازن تا موفق بشن. الآن تمرکز سئو، محتوا، رسانه های اجتماعی و ایجاد مخاطب، همشون راهنمایی های اشتباهی می کنن. اینجا یه عنصر جا مونده، عنصر شناخته شدن. هر کاری که برای سئو انجام بدیم، اگه مطالبو به اشتراک نذاریم و اگه توی اینترنت پخش نشه، بی فایدس.
معروف شدن فقط یه جور ضرورت استراتژیک نیست، شاید باور نکنید ولی از نظر اقتصادی هم ضروریه.

طراحی سایت و توجه به روانشناسی کاربر

دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 12:36


 این موضوع درباره درک کاربران است و همچنین مشکلاتی که ممکن است روبه رو شوند و فقط اهداف کاربران مهم نیست. برای درک درست این موضوع باید برخی تحقیقات خوب ولی از مد افتاده و قدیمی وارد بازی شود.

درباره نیازهای پایه ای کاربران تحقیق کنید. آن ها از خدمات شما واقعا چه انتظاری دارند؟ آن ها از وب سایت شما چه می خواهند؟ خودتان را جای کاربران بگذارید و تاجایی که امکان دارد سایت را از دید آن ها بررسی کنید.تجربیات شخصی کاربران را ردیابی کنید. چه سوالات اساسی در این جا وجود دارد؟ چگونه تجربه شما در وب سایت می تواند قابل دستیابی باشد؟

تجربه کاربری

آیا سایت شما به درستی با کاربران ارتباط برقرار می کند؟ آیا شما سایتی کاربرپسند را فراهم کرده اید؟ اگر کاربران احساس می کنند که از نام تجاری شما فاصله گرفته اند، این احتمال وجود دارد که وب سایت شما رویکرد متمرکز بر کاربر را دنبال نمی کند. درباره این که چگونه می توان تجربیات و فکر کاربران را پیاده سازی کرد، تصمیماتی بگیرید.

بر روی نیازها ، احساسات، تجربیات و نتایجی که کاربران از مراجعه به وب سایت شما انتظار دارند متمرکز شوید. انتقال فکر و تجربیات کاربران فقط موضوعات روان شناسی نیستند بلکه در سطح جهانی و در سازمان های بزرگ برای نوآوری ها استفاده می شود.

طراحی و روند اجرایی

در ابتدا هنگامی که کاربر درخواست می کند، این موقعیتی است که برای اقدام به فرآیند طراحی نیاز دارید. هنگامی که در حال بحث برای نیازهای خود با تیم خلاق هستید، برای تصمیم گیری از تحقیقات خود استفاده کنید.

حتی یک سایت به ظاهر با عملکرد خوب می تواند از مزایای روان شناسی کاربر در طراحی سایت استفاده کند. این موضوع خیلی مهم است که درباره نیازهای مخاطبان خود تحقیق کنید و جای مشتریان قدم بردارید و سوالات دشوار بپرسید و به پیغام های همه بازاریابی ها نگاه کنید.

 فکر و احساسات کاربران 

امروزه تکنولوژی ها هیچ محدودیتی ندارند و با همه مخاطبان صحبت می کنند.

برای مثال هنگامی که شما با مخاطبان گسترده یا حتی مخاطبان خاصی ارتباط برقرار می کنید، در نظر داشته باشید که مردم از فرهنگ ها، محدودیت های موقعیتی و سنی و توانایی های مختلفی هستند و باید به صورت عملیاتی در سایت این موضوع را پیاده سازی کنید.

مزایای طراحی مجدد سایت

دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 12:35

. برنامه ریزی فعالانه فقط این نیست که مطالبتونو به روز نگهدارید، باید طراحی و فناوری هایی که استفاده می کنید هم بروز باشن تا جوابگوی نیازهای مشتری هاتون باشن.
چه وقتی باید سایتمونو بازطراحی کنیم؟ به طور کلی بیشتر شرکت ها هر دو سال یکبار سایتشونو بازطراحی و هر 5 سال یکبار بازسازی می کنن .


علامت هایی که نشان می دهند یک سایت بازطراحی لازم دارد:

 • ظاهر وبسایت قدیمی به نظر می رسه
 • اهداف تجاری رو تأمین نمی کنه
 • توی موبایل بهم میریزه
 • میزان فروش یا بازدید از وبسایت رو نشون نمیده
 • پیدا کردن اطلاعاتی که مدنظر داریم تو وبسایت سخته
 • بارگذاری سایت خیلی طول میکشه
 • بروزرسانی مطالب سخت شده
 • کاربرپسند نیست

اگه می خواید از وضعیت سایتتون باخبر بشید باید گوگل آنالیتیکتونو چک کنید. اگه تعداد کاربرانی که دوباره به سایتتون مراجعه کردن (repeated visitors) کم، نرخ خروج کاربر (bounce rate) زیاد و میانگین زمان باز بودن سایت (average time of site) کم باشه یعنی دیگه وقتشه که سایتتونو بازطراحی کنید. اگه داده های فناوریتونو بررسی کنید، می تونید متوجه بشید که سایت تو مرورگرها و موبایل های مختلف چطوری کار می کنه. البته من بهتون پیشنهاد می کنم از یه متخصص بخواهید که یه آنالیز برای سایتتون انجام بده و نظر بده.

احتمالا وقتی کاربرهای دائمی سایت با یه ظاهر جدید روبرو بشن یکمی طول می کشه تا بهش عادت کنن. برای حل این مشکل، باید تو طراحی جدیدتون تجربه کاربری (user experience) رو مدنظر قرار بدید- قبلا صحبت کردیم که تجربه کاربری یعنی کاربراتون احساس خوبی تو سایت داشته باشن. ببینید کاربراتون تو سایت دنبال چه اطلاعاتی می گردن؟ میخوان چی کار کنن؟ طوری طراحی کنید که کاربرا فقط با 3 کلیک یا حتی کمتر بتونن چیزی که میخوانو پیدا کنن. میتونید به طراح سایتتون کمک کنید و با هم یه طراحی جدید درست کنید که با گذشت زمان هم قابل اجرا باشه و کاربراتونو زیاد سردرگم نکنه.
معمولا وقتی سایتتونو بازطراحی می کنید، URL هاتونم تغییر می کنن و روی سئوتون تأثیر میذاره. اینجا باید از یه متخصص سئو کمک بگیرید تا برای موتورهای جستجو روشن کنه هرکدوم URL های قدیم به کدومURL منتقل شدن. اینطوری کاهش رتبه و ترافیکتون به حداقل می رسه. یه نقشه سایت هم برای موتورهای جستجوی مهم مثل گوگل بفرستید تا راحتتر پیداتون کنن.
بازسازی (با بازطراحی فرق داره) زمان بره و پول لازم داره. برای همین باید هر 2 تا 5 سال وبسایتتونو تعمیر کنید. بهرحال سایت جزئی از شرکتتونه. برای اینکه هزینه هارو بیارید پایین، باید از یه توسعه دهنده مناسب کمک بگیرید که هم مهارت و تخصص کافی داشته باشه و هم با شرکت شما و اهدافش آشنا باشه تا بتونه بدون صرف هزینه های اضافی پیش بینی نشده و تأخیر سایتتونو بازطراحی کنه.

سئو و بازاریابی اینترنتی

دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 12:29

مشتری ها هم همیشه درباره سئو می پرسن. همونطور که می دونید، کسب رتبه خوب در موتورهای جستجو هنوز هم مثل قبل مهمه. اما الگوریتم های گوگل تغییر کردند و گوگل هم که برای بازاریابی مهمه و روی تصمیم هایی که می گیریم تأثیر میذاره.

اما به نظرتون همین که رتبه خوب بگیریم کافیه؟ همه می خوان ترافیک رو به سمت سایتشون بکشونن. اما وقتی این ترافیک به سایتتون برسه بعدش چی؟

 

مراتب اهمیت در بازاریابی اینترنتی

اینجا همونجاییه که خیلی از شرکت ها تو برنامه ریزی و ایده کم میارن. این روزها، یه سایت خوب باید مثل یه منبع اطلاعات باشه برای مخاطبانش. این مخاطب ها همیشه که مشتری های بالقوه نیستن. بلکه مخلوطی از :

 • مشتری های بالقوه
 • مشتری های فعلی
 • طرفدارها و مشوق های شما

هستن. که:

 • هر کدوم از این گروه ها یه چیزی از شما می خوان
 • شما هم می خواهید هرکدوم از اینا یه کاری انجام بدن.

قسمت مشترک این دو میشه اولویت های بازاریابی دیجیتال.

 
اگه فقط مطلب بنویسید برای اینکه یه چیزی نوشته باشید، فایده ای نداره. پس استراتژی مطلب نوشتن برای کسب رتبه بهتر میشه یه استراتژی بی فایده. من می تونم سرش باهاتون بحث کنم که نه تنها الآن بلکه قبلا هم این کارا بی فایده بوده.

محتوای کاربردی

تو یه کتاب بازاریابی خوندم که می گفت، نکته مهم در تولید محتوا به کیفیت یا تعداد نیست. بلکه به کاربردی بودنشه.
مطلبی که می نویسید باید یه هدفی رو دنبال کنه یا یه مشکلی رو حل کنه تا بشه بهش گفت محتوای کاربردی.
تو کتابی که گفتم یه موضوعی عنوان شده بود به نام "شوک محتوایی" که امروز خیلی از شرکت های تجاری باهاش مواجهن. شوک محتوایی یعنی یه شرکتی با کلی متخصص هر روز پشت سر هم مطلب جدید بیرون میده ولی مطالبش هیچ فرقی با مطالب یه فرد عادی نداره.
در واقع هیچ وقت ترافیک خاصی بخاطر اون مطالب وارد سایت نمیشن. چون انقدر مطالب مشابه هست که اینا توش گم میشن. مشکل سئو هم همینه. گوگل مطالب رو دسته بندی می کنه. برای اینکه دیده بشید باید متفاوت باشید.

داشتن رسانه ای برای خود

حالا توی دنیای دیجیتال پر از مطالب جورواجور چطوری می خواهید ترافیک رو به سمت سایت خودتون بکشونید؟ دو تا راه داره، هم می تونید براش پول بدید و بخرید، و هم میشه بدستش بیارید.

 • رسانه رو بدست بگیرید. توی رسانه های اجتماعی مطالبتونو به اشتراک بذارید.
 • رسانه رو بخرید، توی رسانه های اجتماعی تبلیغ کنید، تبلیغات سنتی و بنر و غیره.

این روزها، ترافیک فراتر از اینه که فقط مطلب بنویسید و کلیدواژه بسازید. ترافیک با ترکیبی از این دو تا بدست میاد. هم تبلیغ کنید و هم تو رسانه های اجتماعی خودتونو مطرح کنید.
مخاطب های شما دنبال یه چیز خاص می گردن. اون چیه؟ و وقتی شمارو پیدا کردن چطوری می فهمن شما همونی که اونا دنبالش می گردن رو ارائه می دید؟ باید اعتبار شمارو ببینن.

طراحی سایت جدید

دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 12:28

 موقع طراحی سایت، موانع پیش رو، درست متوجه نشدن بعضی قسمت ها و سر وقت تموم نکردن طراحی، بزرگ ترین کابوس آدم میشه. اگه تازه می خواهید سایتتونو راه بندازید حتما این مقاله رو بخونید تا کارتون راحت پیش بره.

 

شناسایی مشکلات

یه اشتباه رو دوبار تکرار نکنید. قبل از اینکه بازطراحی سایتتونو شروع کنید اول یه نگاه کامل بهش بندازید و ببینید همین الآن بدترین ایرادش چیه. مثلا شاید بعضی چیزها تو سایتتون اشتباه باشن. این روزها، اگه یه سایت طراحی کنید یه سال نشده قدیمی به حساب میاد. پس اصلا شاید خیلی از مشکلات تقصیر شما نباشه و بخاطر گذشت زمونه یه سری مسائل تغییر کرده باشن.

آخرین سایتی که داشتیم بازطراحی می کردیم، اولین اشکالش این بود که خوراک وبلاگ به جای اینکه از پوشه فرعی "وبلاگ" باز بشه، از صفحه نخست سایت باز می شد. خب این خیلی مشکل بزرگیه و باید قبل از چیزای دیگه حل میشد. تو گروه راجع بهش فکر کردیم و تصمیم بر این شد که قبل از بازطراحی سایت، همه مقاله های وبلاگو ببریم تو پوشه فرعی "وبلاگ". البته خیلی کار سختی بود، مجبور شدیم 301 تغییر مسیر انجام بدیم.

نقشه سایت

باید خیلی قبل از اینکه کارتونو شروع کنید، بدونید قراره چی کار کنید. راه اندازی سایت کار آسونی نیست، حتما باید یه برنامه ریزی دقیق داشته باشید و براش خیلی بیشتر از اونی که فکر می کنید وقت و توجه صرف کنید. برنامه ریزیتونو بنویسید. اول سر فصل هایی که بین همه کارها مشترکه رو بنویسید و با همکاراتون راجع بهشون بحث کنید. بعضی وقتا بهتره یه جلسه بذاریم که توش بتونیم حجم کار طراحی و توسعه هر بخش از سایت (طراحی، برنامه نویسی ها، مطالب، وجهه اجتماعی و کارهای اجرایی) رو دربیارم.

بعد از کشف همه تغییرات مورد نیاز، بهتر میشه آخر کار رو پیش بینی کرد و یه تصویر واضح تری از ظاهر سایت و مراحل کار ارائه داد.

مراحل کار

یه نقشه راه درست کنید تا یه راهنما برای خودتون داشته باشید. بعد از اینکه یه نقشه برای هر بخش از سایتتون درست کردید باید یه نقشه هم برای کارهایی که خودتون باید به ترتیب انجام بدید درست کنید تا هم خودتون و هم اعضای تیمتون یه جدول زمانی برای کارتون داشته باشید. البته طبیعتا بعضی از جنبه های طراحی رو باید یه برنامه نویس، طراح یا کپی رایتر شروع کنه انجام بده اما در نهایت تو مراحل بعد یه نفر از گروه خودتون باید متنی که قراره تو سایت بذارید رو آماده کنه.

نقشه ای که می نویسید باید جنبه های کلیدی کارتونو دربربگیره و نشون بده که اول باید چه کارهایی رو انجام بدید و بعد چه کارهایی و همینطور به ترتیب. شاید اگه اولش یه چک لیست بنویسید کارتون راحت تر باشه. یه لیست از کارهایی که باید برای طراحی سایت انجام بدید بنویسید و مشخص کنید هر کاری رو چه کسی انجام بده.

موانع کار 

یه قانونی هست که میگه، اگه مسئله ای هست که احتمال داره اشتباه بشه پس اشتباه میشه. بخاطر مشکلات احتمالی که شاید پیش بیاد، باید چند روز یا هفته اضافی برای طراحی سایتتون در نظر بگیرید. اگه برای طراحی سایتتون عجله کنید فقط استرس و فشار خونتونو می برید بالا. بهتره قبل از اینکه کارتونو شروع کنید به یه جمع بندی برسید، چون ممکنه مجبور بشید بعضی جاها برگردید عقب. اگرم دیدید مشکلی پیش نمیاد باید نگران بشید چون حتما مشکلات کوچیک دارن جمع میشن تا آخر سر یه مانع بزرگ بشه که نذاره طبق جدول زمان بندیتون کارو تموم کنید. برای اینکه غافلگیر نشید، یکم زمان صرف کنید تا هر چیزی که می تونه اشکال پیش بیاره رو پیش بینی کنید.

تعیین مراحل

بعد از اینکه مشکلات پیش بینی شدن، وقتشه که وظایف و زمان شروع و انجام کار مشخص بشه. طراحی سایت باید بعد از اینکه مراحل انجام کارو مشخص کردید و برای هر کاری یه مسئول و زمان انجام اختصاص دادید شروع بشه. اگه هر مرحله از کار سر وقت خودش تموم بشه خیالتون راحته که طراحی سایتتون سر روز موعد تمومه.

( تعداد کل: 28 )
   1       2       3       4       5       6    >>