X
تبلیغات
رایتل

محتوای بهینه برای تبلیغات شما در گوگل

دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 17:19

و احتمالاً یک استراتژی محتوا محکم برای سایت خود برنامه ریزی کرده اید. برای اینکه در حوزه بازاریابی محتوا به موفقیت دست پیدا کنید، تنها چند نکته دیگر را باید رعایت کنید که یکی از آنها، تشکیل تیم تولید محتوا است.

در فصل قبلی این آموزش، درباره قیف بازاریابی محتوا و چگونگی جذب مشتری از طریق تولید محتوا صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد تشکیل یک تیم تولید محتوا فوق العاده صحبت کنیم تا شما مطمئن شوید برای طی کردن مسیر پیشرفت، ابزارهای درستی در اختیار دارید.

یافتن افراد مناسب برای تیم تولید محتوا

یافتن افراد مناسب برای تشکیل تیم تولید محتوا

موفقیت اجرا و به کارگیری استراتژی محتوا بسیار مهم است، اما اغلب اوقات گروهی که این محتوا را تولید کرده اند نادیده گرفته می شوند: تیم تولید محتوا. این افراد مسئول خلق ایده های موفقیت آمیز و رفعِ نیازهای محتوایی شما خواهند بود. در برخی از موارد، ممکن است بخواهید این افراد را مسئول توسعه و تبلیغ محتوای خود (مثلاً در شبکه های اجتماعی) قرار دهید.

روش های بسیار زیادی برای تشکیل تیم تولید محتوا وجود دارد. بهتر است در ابتدا افرادی برای تیم تولید محتوای خود انتخاب کنید که با نیازهایتان سازگارند. حتی اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید که تنها خودتان آن را اداره می کنید، باز هم این موضوع صدق می کند. حتی در این حالت هم شما می توانید یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کرده و آن را اجرا نمایید. البته با توجه به شرایط، این کار تنها به زمان زیاد نیاز دارد و مقیاس های اجرایی آن کمی متفاوت خواهد بود. شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهند با منابع و هزینه کمتر به اهدافشان برسند!

به چه افرادی نیاز دارید؟

قبل از اینکه بخواهید ساختار تیم تولید محتوا خود را تعیین کنید بهتر است افراد احتمالی را که به آنها نیاز دارید، شناسایی کنید.

استراتژیست محتوا کیست؟

استراتژیست محتوا

یک نفر باید محتوای شما را بنویسد. یک استراتژیست محتوای خوب، تلاش های فعلی بازاریابی محتوای شما را به دقت بررسی می کند و آن را با چیزی که قصد دارید به آن دست پیدا کنید، مقایسه می کند. این فرد می تواند استراتژی مناسبی برای پر کردن خلاءهای فعلی ایجاد کند.

بسته به نوع و مقیاس عملیات بازاریابی، یک استراتژیست محتوا ممکن است تمامی پژوهش های قبل از تولید محتوا مانند ایجاد پرسونای برند، ایجاد سرمقاله های متنوع و نوشتن راهنمای برند را انجام دهد. سعی کنید از این افراد مشاوره بگیرید یا آنها را در کنار خود داشته باشید تا بتوانید استراتژی خود در حین توسعه و تولید محتوای تان، ارزیابی کنید.

نویسنده محتوا - تولیدکننده محتوا کیست؟

نویسنده

همانطور که می دانید نویسندگان افراد خلاقی هستند که در مرکز تیم تولید محتوا قرار می گیرند. این افراد کسانی هستند که شما می توانید به آنها تکیه کنید و از ایده های خلاقانه و جادوی داستان گویی آنها در فرآیند تولید محتوا استفاده نمایید.

به خاطر داشته باشید زمانی که از نویسندگی صحبت می کنیم، به این معنی است که باید به مقداری که هرینه کرده اید، انتظار داشته باشید. البته این حرف به این معنی نیست که اگر می خواهید محتوایی عالی در سایت تان داشته باشید باید هزینه زیادی پرداخت کنید، بلکه باید به دنبال افرادی باشید که با موضوع کار شما آشنایی کافی دارند و می توانند نویسنده خوبی در حوزه کاری شما محسوب شوند.

برای اینکه یک نویسنده خوب در تیم تان داشته باشید، لزومی ندارد نیروی کار جدید استخدام کنید. شما می توانید از مهارت نویسندگی کارمندان فعلی شرکت بهره ببرید. این کار جلوی هزینه های اضافی را نیز می گیرد و تنها به زمان نیاز دارد. هر چه فرد زمان بیشتری برای نوشتن یک مطلب اختصاص دهد، مطمئناً می تواند محتوای بهتر و شیواتری منتشر کند.

برخی از نویسندگان می توانند محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنند. برخی دیگر نیز قادرند با جملات خود بازدیدکنندگان را شگفت زده کنند. زمانی که در حال استخدام نویسنده برای تیم تولید محتوا هستید باید بدانید که به یک نویسنده متخصص نیاز دارید یا یک فرد متخصص.

ویراستار محتوا کیست؟

ویراستار

حتی بهترین نویسندگان هم نباید آثار خود را ویرایش کنند. بنابراین اگر می توانید از یک ویراستار برای بهبود محتوای خود استفاده کنید. ویراستاران را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد: ویراستاران توسعه دهنده که می توانند بخشی از محتوای در حال تولید را به دست بگیرند و آن را بهتر کنند و فرم طبیعی تری به آن بدهند، و ویراستاران متن که از چشمان تیز بین خود برای یافتن غلط های املایی و غلط های دستوری استفاده می کنند.

برخی از ویراستاران می توانند هر دو کار را با هم انجام دهند. اگر مجبور بودید از میان این دو ویراستار یکی را انتخاب کنید، به دنبال ویراستار متن باشید زیرا نویسندگان شما می توانند با مهارت های خود کار ویراستار توسعه ای را انجام دهند.

اگر به چشم یک روزنامه نگار به این موضوع نگاه کنید متوجه خواهید شد که نوع سومی از ویراستاران نیز وجود دارد. این نوع ویراستار فردی است که نویسندگان و محتوای آنان را احاطه می کند. برای بیان بهتر، از این ویراستاران با عنوان هماهنگ کننده یاد می کنیم.

هماهنگ کننده محتوا یا کوردینتور محتوا کیست؟

هماهنگ کننده

یک هماهنگ کننده خوب، فردی است که محتوای شما را از همه لحاظ تراز می کند. هماهنگ کننده، فردی است که تمامی جزییات موجود؛ از بررسی سوابق و مدیریت افرادی غیر استخدامی تا بررسی تگ های Alt تصاویر را زیر نظر می گیرد تا مطمئن شود همه چیز به درستی پیش می رود.

پیدا کردن هماهنگ کنندۀ ایده آل بسیار دشوار است اما زمانی که بتوانید فردی منظم و خلاق را پیدا کنید می توانید برای بهبود روابط و کیفیت کار خود از او استفاده کنید. این فرد می تواند تمامی بخش های موجود را پیگیری کند.

محتوا پادشاه است، زمان برای تولید آن ندارید؟

ما بر اساس بهترین کلمات کلیدی و با استراتژی محتوا تولید محتوا شما را انجام می دهیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر... 
021-63404 داخلی 3

زمانی که تیم تولید محتوا رشد می کند چه تغییراتی خواهد کرد؟

برخی شرکت ها منبع مالی مورد نظر برای اضافه کردن تعداد زیادی نویسنده را در اختیار دارند. بنابراین بسیاری از این شرکت ها تا زمانی که به اهداف خود در بازاریابی محتوا و تعداد بازدید کنندگانی که انتظار دارند، برسند، اقدام به استخدام نویسنده جدید می کنند.

همه افراد در این زمینه خوش شانس نخواهند بود. شرکت های بسیاری پس از مدتی در متوجه می شوند که باید با استخدام Freelancer ها کار خود را توسعه دهند و محتوای خود را از خارج از مجموعه شان تامین کنند.

رشد شما به شرایطی که دارید بستگی خواهد داشت، اما به احتمال زیاد کار خود را با اضافه کردن نویسندگان و سپس یک یا چند ویراستار آغاز می کنید. بعد از اینکه تیم تولید محتوا خود را تشکیل دادید، ممکن است زمان استخدام یک هماهنگ کننده برای نگهداری و حفاظت از تمامی موارد موجود فرا رسیده باشد.

برون سپاری تولید محتوا و سخنی دربارۀ کیفیت

زمانی که مطمئن نیستید که روند رشدتان سریع خواهد بود یا کند، استخدام فریلنسر یک عمل کاملاً منطقی است، اما تبدیل شدن به کارخانه تولید محتوا منطقی نیست. نمی دانید کارخانه تولید محتوا چیست؟ آن دسته از وب سایت هایی که بدون توجه به کیفیت، روزانه تعداد زیادی محتوای بد و ناخوانا را در وب سایت خود قرار می دهند را کارخانه تولید محتوا می گویند.

استخدام فردی که در داخل شرکت قرار ندارد، ممکن است ایدۀ بسیار خوبی باشد. فقط به خاطر داشته باشید که نویسندگی و ویراستاری جزو مهارت هایی است که باید در طول زمان توسعه یابد. اختصاص زمان کافی برای استخدام متخصص در بخش نویسندگی، مانند استخدام یک لوله کش ماهر و خبره برای انجام تعمیرات بزرگ در ساختمان ارزشمند است.

یک نویسنده یا ویراستار خوب می تواند هر کاری که در مورد لحن یا شیوه نگارشی کلمات نیاز است را انجام دهد. اصلاً نیازی نیست بدانید این کارها چگونه انجام می شود. محتوای با کیفیت این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

در اصل شما باید به خودتان اعتماد کنید. اگر نمونه کارهای یک نویسنده شما را راضی نمی کند، حتماً خوانندگان و مخاطبان شما را نیز راضی نخواهد کرد. پس در مورد این موضوع به دقت فکر کنید.

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا

یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) می تواند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشد. گرچه می توان حد وسطی برای این نوع سیستم ها نیز پیدا کرد. اول از هر کاری باید بدانید که سیستم مدیریت محتوا چیست. به جز در مواردی که برای خود سیستم مدیریتی جداگانه دارید، CMS می تواند به عنوان رابطی برای انتشار، ویرایش و ترویج محتوای شما عمل کند.

شاید رایج ترین و البته محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا، وردپرس باشد. سایر موارد شامل دروپال، جوملا و مجنتو هستند. برخی از سایت ها اصلاً از CMS استفاده نمی کنند. زمانی که تصمیم داشتیم محتوای خود را به سیستم مدیریت محتوای جدید انتقال دهیم باید سوالات زیر را از خودمان پرسیدیم:

 • سهام داران ما چه کسانی هستند؟ چه دپارتمان ها و بخش هایی باید در فرآیند انتخاب سیستم مدیریت محتوا، لحاظ شوند؟
 • سایت ما چگونه می تواند از طریق این CMS مدیریت شود؟
 • می خواهیم این سیستم مدیریتی چه کارهایی برای ما انجام دهد؟ (این قسمت می تواند از ارائه سطوح دسترسی مختلف به کارکنان یک وب سایت تا اتصال سیستم مدیریت محتوا به یک نرم افزار خاص را شامل شود).
 • چه چیز هایی در این لیست اجباری، اختیاری و دلخواه است؟ این کار به شما کمک می کند لیست گزینه های موجود را اولویت بندی کرده و آن را کمتر کنید.
 • آیا می خواهیم یک سیستم اختصاصی داشته باشیم یا در چارچوب موجود کار کنیم؟
 • این سیستم چند وقت یکبار به آپدیت (بروزرسانی) نیاز خواهد داشت؟ این بروزرسانی را چگونه می توان مدیریت کرد؟ آیا هزینه به روزرسانی نیز باید مد نظر قرار گیرد؟
 • این سیستم مدیریت محتوا چگونه سئو را مدیریت می کند؟ آیا آدرس سایت در آن، با سئو سازگار است؟ آیا می توان به موارد سئو همچون تگ عنوان یا توضیحات متا دست پیدا کرد؟ آیا نیازی به توسعه این موارد هست؟
 • چه نوع رسانه هایی در آن پشتیبانی می شود؟ اگر بخواهیم پادکست هایی را منتشر کنیم، نیازمند تغییر هستیم؟
 • چه آموزش هایی برای کاربرد سیستم جدید نیاز خواهد بود؟ این موضوع برای تغییر کامل یا تدریجی بسیار مهم است.
 • چه پشتیبانی هایی برای مشتری نیاز خواهد بود؟
 • چه قالب هایی برای آن موجود است؟
 • انتقال بین راه حل های CMS شبیه چه چیزی است؟

البته یک پاسخ واحد برای این سوالات وجود ندارد اما زمانی که به این سوال ها پاسخ دادید، می توانید بهترین راه حل را برای تیم و شرکت خود پیدا کنید.

ایجاد یک چارچوب مناسب برای آنالیز محتوا

ایجاد چارچوب برای تحلیل و بررسی داده ها

خب، قبل از اینکه وارد مرحله تولید محتوا شوید یک کار دیگر نیز باید انجام دهید. مطمئن شوید که چارچوب مناسبی برای تجزیه و تحلیل داده ها دارید. برای تجزیه و تحلیل موفقیت های خود، باید ابزارهای مناسب تجزیه و تحلیل را در اختیار داشته باشید. این سیستم شامل تنظیم و راه اندازی گوگل آنالیز (یا سایر پلتفرم های تجزیه و تحلیل آمارهای وب سایت) برای سایت است تا بتوانید رشد آن را به درستی پیگیری کنید.

تصمیم بگیرید که دوست دارید چگونه به نظر برسید، سپس بر اساس آن معیارهای رسیدن به هدفتان را تعیین نمایید. در این مرحله باید بدانید که چه چیزهایی قرار است اندازه گیری شود. آنالیز و بررسی ما را سریع تر به اهدافمان می رساند.

به عنوان مثال، برای هدفی با عنوان”ایجاد و انتشار راهنمای جامع در مورد پارچه لباس عروس” ممکن است بخواهید همه جوانب کار را بررسی کنید. به هنگام ارزیابی محتوای جدید بهتر است سایر موارد را نیز اندازه گیری کنید. ترکیبی از ترافیک، زمان صرف شده در سایت، بانس ریت، اشتراک ها و نرخ تبدیل می تواند اطلاعات جامع تری در اختیار شما قرار دهد.

قیف بازاریابی و تبلیغات گوگل

دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 16:44

چگونه کار می کند و چگونه می توان با تولید محتوا میزان بازدهی آن را افزایش داد.

قیف بازاریابی، در واقع مفهومی است که نشان می دهد کاربران پس از آشنایی با یک برند تا خرید محصول از آن برند، چه مراحلی را طی می کنند. هرچه مشتریان احتمالی به سمت مرحله خرید نزدیک تر می شوند، از تعدادشان نیز به مراتب کاسته می شود.

اگرچه در یک جهان ایده آل، به جای قیف، از یک استوانه استفاده می شود (به این معنی که هر فردی که از محصولات و خدمات شرکت شما آگاه می شود، به سمت شما می آید و محصولاتتان را خریداری می کند)، اما متاسفانه در دنیای واقعی چنین اتفاقی نمی افتاد.

همانطور که اشاره کردیم، قیف بازاریابی نشان می دهد که مشتریان احتمالی شما، هرچه به فرآیندِ خریدِ محصول نزدیک تر می شوند، از تعدادشان کاسته می شود. در قسمت بالای قیف بازاریابی، افراد زیادی از وجود برند شما و محصولاتتان آگاه می شوند (که بعضاً این قسمت به عنوان اولین مرحلۀ فرآیند تبدیل کاربر به مشتری شناخته می شود).

در اواسط قیف، تعداد این افراد کمتر می شود و تنها افرادی باقی می مانند که درباره محصولات شما کنجکاوند یا هنوز تصمیم به خرید نگرفتند. در انتهای قیف، این شرایط جدی تر می شود و تنها افرادی به سمت شما می آیند که قصد خرید محصولات یا خدمات را دارند (زیرا تعداد زیادی از افرادی که در اواسط قیف بازاریابی شما وجود داشتند، تصمیم می گیرند که محصولاتتان را خریداری نکنند).

خب، حالا ماموریت شما به عنوان یک بازاریاب این است که قیف بازاریابی را مستحکم تر و پایدارتر کنید و تا جای ممکن این قیف را به یک استوانه تبدیل کنید. تبدیل شدن قیف به استوانه به این معنی است که تعداد بیشتری از مشتریان احتمالی به انتهای قیف هدایت می شوند و در نتیجه نرخ تبدیل شما افزایش می یابد.

نکتۀ جالبی که در مورد بازاریابی محتوا وجود دارد این است که بیشتر افراد باور دارند بازاریابی محتوا تاکتیکی مرتبط با مراحل ابتدایی قیف است، اما در حقیقت چنین نیست. بازاریابی محتوا به شرکت ها کمک می کند کاربران خود را در هر مرحله ای از بازاریابی به دست آورند و آنها را به سمت انتهای قیف بازاریابی هدایت کنند.

در واقع، بازاریابی محتوا کمک می کند که گلوگاهِ این قیف تا انتهای آن پهن تر شود تا کاربر، راحت تر به مشتری تبدیل شود. از آنجایی که محتوا در برگیرنده متن و تصاویری است که در سایت شما قرار دارد، به این ترتیب شما فرصت های زیادی در اختیار دارید تا پیام خود را گوش مخاطبان برسانید.

چهار مرحله اصلی در بازاریابی محتوا وجود دارد که شباهت بسیاری به فرآیند دم کردن قهوه است. در ادامه با این مراحل آشنا می شویم:

قیف بازاریابی - چگونه می توانیم از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بیشتر کنیم؟

کشف: بالاترین نقطه قیف بازاریابی

اهداف: به دست آوردن غیر مستقیم مشتریان، آگاهی از برند

تاکتیک ها: محتوای آموزشی، محتوای ویروسی

در اولین مرحله از بازاریابی محتوا، باید سعی کنید مشتریان احتمالی تان (یا حتی کل بازار!) را از برند خود آگاه کنید. در برخی موارد که کاربرد محصولاتتان برای افراد روشن و واضح نیست، باید تلاش کنید در ابتدا بازار را آموزش دهید و به آنها بفهمانید که محصولتان چه مشکلی را رفع می کند.

همچنین، در این مرحله سعی کنید با استفاده از بازاریابی محتوا مشتریان را به محصولات خود علاقمند کنید. باید به دنبال این باشید که کنجکاوی افراد را نه تنها نسبت به محصولات، بلکه نسبت به برند خود بیشتر کنید. باید کاری کنید که مخاطبان، نام برند شما را همیشه به خاطر داشته باشند و از آن به عنوان یک برند قابل اعتماد یاد کنند.

بالای قیف بازاریابی، دقیقاً همان جایی است که بازاریابی رُبایشی یا جاذبه ای (Inbound Marketing) به بهترین شکل انجام می شود. ممکن است در این مسیر، هدفِ ما تنها تلنگر زدن به تعدادی مشتری بالقوه باشد، اما برای این کار نباید تنها از برند خودمان صحبت کنیم. در عوض به جای آنکه از خودمان بگوییم، باید نیازها و خواسته های مشتریان را به درستی درک کنیم و برای رفعشان، مشتریان را آموزش دهیم.

اگر بتوانید به خوبی مشتریان خود را آموزش داده و نیازهایشان را برطرف کنید نه تنها برندتان معتبر می شود، بلکه مشتریان نیز از شما قدردانی خواهند کرد. مهم ترین وظیفه شما در این مرحله این است که به مخاطبان تان ثابت کنید محصولات و خدمات تان مفید و کاربردی هستند.

انواع محتوایی که در مرحله کشف استفاده می شوند، موارد زیر هستند:

 • پُست وبلاگ
 • وبینارها
 • محتواهای بزرگ (همچون بازی ها، ابزارها، محتوای طولانی)
 • راهنمای جامع
 • فایل های ویدئویی
 • خبرنامه ایمیلی

نمونه واقعی: شکلات Theo

نمونه بسیار جالبی از این نوع محتوا در کارخانه شکلات سازی Theo (که در سیاتل آمریکا قرار داد) وجود دارد. این کارخانه، شکلات های متنوعی می فروشد، اما بیشتر به خاطر برگزاری تورهای تفریحی در کارخانه خود شناخته شده است. طیاین تور، مسئولان کارخانه به بازدیدکنندگان توضیح می دهند که این شکلات ها از کجا به دست می آیند، چگونه دانه های شکلات پرورش داده می شوند و این دانه های شکلات چگونه به شکلی که ما در فروشگاه ها می بینیم، در می آیند.

پس از برگزاری تور، بازدیدکنندگان احساس می کنند متخصص شکلات سازی هستند. بازدیدکنندگان از آن روز به بعد، نه تنها تصور می کنند از زیر و بم کارخانه Theo مطلع هستند، بلکه آن را به عنوان برندی می شناسند که در ارائه اطلاعات سخاوتمند است. چنین فعالیت هایی مشتریان را نسبت به یک برند وفادار می کند.

برای اینکه از این مفهوم در کسب و کار خود بهره ببریم، ما نیز از این نوع بازاریابی محتوا، در سایت نوین استفاده می کنیم. پست های وبلاگ نوین برای مجبور کردن مشتری به خرید خدمات و محصولات ما منتشر نمی شوند. ما این پست ها را منتشر می کنیم زیرا افراد دوست دارند مهارت های بازاریابی و سئو خود را بهبود ببخشند.

ما امیدواریم که با خواندن پست های وبلاگ نوین و مشارکت در بحث ها، بتوانید سطح دانش خود را ارتقا دهید و اگر روزی به ابزارهایی برای توسعه کسب و کار خود نیازمند بودید، این نام تجاری نوین باشد که به ذهن شما خطور می کند. همان گونه که برای بسیاری از مردم ساکن سیاتل (و همچنین شما) نام Theo همتراز با شکلات است.

محتوا پادشاه است، زمان برای تولید آن ندارید؟

ما بر اساس بهترین کلمات کلیدی و با استراتژی محتوا تولید محتوا شما را انجام می دهیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر... 
021-63404 داخلی 3

جلب توجه مخاطب: میانه قیف بازاریابی

اهداف: دسترسی مستقیم به مشتریان

تاکتیک: راهکارهایی برای چالش های موردی

در مرحله جلبِ توجهِ مخاطبان، مشتریان شما را با راهکارهایی که ارائه می کنید، می شناسند. اینجا دقیقاً همان زمانی است که با تولید محتوا می توانید به مشتریان خود امکان دهید تا برندتان را ارزیابی کنند.

در این مرحله، ما به طور مستقیم با افرادی در ارتباطیم که کسب و کارمان به ایشان کمک می کند. بنابراین باید مطمئن شویم که آنها نیز از این موضوع مطلع هستند و در مورد شرکت ما اطلاعات کافی دارند.

به خاطر داشته باشید، ممکن است در این مرحله مشتریان به شما اعتماد نکنند، بنابراین لزومی ندارد از فروش محصولاتتان صحبت کنید. در عوض، محتوایی تولید کنید که باعث جلب توجه شان شود. این کار فرصتی عالی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد تا همه اطلاعاتتان را بررسی کنند و میان شما و رقبایتان تمایز قائل شوند.

در این مرحله، افراد به دنبال محتوایی به شکل زیر خواهند بود:

 • مطالعات موردی
 • محتوایی که چگونگی کار با محصولاتتان را آموزش می دهد.
 • ویدئوهای نمونه
 • ارائه اطلاعات و ویژگی های محصولات

یکی از موثرترین روش ها برای انجام این کار، به تصویر کشیدن مطالعات موردی است که مشکلات برخی از مشتریان را حل می کند. به عنوان مثال برخی از سایت ها دارای ویدئوهای آموزشی کوتاه هستند که به بازدیدکنندگان دربرطرف مشکلاتشان کمک می کند.

نمونه واقعی: کلوچه های Toll House

نمونه های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. زمانی که Nestle دستور پخت کلوچه های مشهور خود را در اختیار عموم قرار داد، همۀ مراحل پخت به درستی در پشت بسته بندی کلوچه های Toll House شان درج شد. این دستورِ پخت گرچه برای فروش بیشتر در اختیار مردم قرار نگرفته بود، اما باعث شد که مشتریان به خرید محصولات نستله اشتیاق پیدا کنند (حتی اگر مردم صرفاً برای گرفتن دستور پخت کلوچه این محصول را بخرند).

البته باید به خاطر داشته باشید معمولاً میانه قیف به طور مستقیم بر روی چیزی که شما در حال فروش هستید تمرکز نمی کند. مرحله میانه قیف، از محصول یا خدمتی که شما ارائه می کنید به عنوان یک وسیله برای رسیدن به هدفی دیگر استفاده می کند، حال این هدف می تواند رتبه بندی محتوا در موتورهای جستجو باشد یا یک بسته کلوچه ی خوشمزه!

تبدیل کاربر به مشتری: انتهای قیف بازاریابی

اهداف: معامله با مشتریان

تاکتیک: توضیح محصولات و ویژگی های ارزشمند

خب، اکنون در انتهای قیف بازاریابی قرار داریم. همه چیز به خوبی انجام شده است و بازدید کنندگان آمادۀ تبدیل شدن به مشتری هستند. بسته به نوع تجارت شما، این مرحله می تواند آخرین مرحله برای فروش باشد. باریک ترین بخش این قیف، مرتبط با معاملات یا همان نرخ تبدیل است.

در این نقطه، ما به خوبی می دانیم افرادی که در قیف بازاریابی ما باقی مانده اند به محصولاتی که پیشنهاد می دهیم علاقه دارند و تنها کاری که باید انجام دهیم متقاعد کردن آنها برای خرید محصول است.

پیش از اینکه مشتریان بخواهند در مورد محصولات شما تصمیم بگیرند، آنها را شگفت زده کنید. برای این کار می توانید موارد زیر را در تولید محتوای خود رعایت کنید:

 • نقد و بررسی محصولات
 • توصیه دیگر مشتریان
 • توضیح فروش محصول

این نوع تولید محتوا بسیار صریح است. در این مرحله، محتوایتان باید روشن و واضح باشد و ارزش محصولات را به خوبی به مشتریان منتقل کند. همچنین، بهتر است در این نوع تولید محتوا از نمودارهای مقایسه محصولات استفاده کنید. در حقیقت، محتوایی که در این مرحله تولید می شود، ابزار فروش بازاریابی محتوا محسوب می شود.

نمونه واقعی: سایت آمازون

خب، مطمئناً سایت آمازون را می شناسید. در گذشته، هنگامی که از آمازون کتاب یا سی دی می خریدید، احساس خاص بودن می کردید. اما این روزها قضیه کمی متفاوت است. امروزه اگر بتوانید سفارش خود را تنها با یک کلیک انجام دهید، تجربه خرید خوبی داشته اید. همانطور که می دانید در زمان سفارش از سایت آمازون، محتوای زیادی در دسترس قرار نمی گیرد و تنها توضیحات کاربران قابل خواندن است، اما با این حال تجربه خرید خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

نگهداری مشتری: فراتر از قیف

اهداف: حفظ و نگهداری مشتریان موجود، پشتیبانی و حمایت از آنها

تاکتیک: کمک، پشتیبانی و نظم سازمانی

زمانی که مشتریان خود را به دست آوردید، هدف شما باید نگهداری این مشتریان باشد. بازاریابی محتوا بخشی از این فرآیند است. در این مرحله، ما بر روی نگهداری مشتریان تمرکز می کنیم و سعی می کنیم مشتریان اولیه را به مشتریان دائمی تبدیل کنیم (برای شرکت هایی که اشتراکی هستند، باید مطمئن شویم که مشتریان اشتراک خود را تمدید می کنند).

خب، درباره تاثیر انواع محتوای زیر فکر کنید و تصور کنید بدون استفاده از آنها، حفظ و نگهداری مشتریانتان چقدر دشوار خواهد بود:

 • پشتیبانی از مشتریان
 • پیشنهادات ویژه
 • آموزش های گام به گام
 • ایمیل مارکتینگ و پیگیری ایمیل ها
 • تجربه کاربری موثر درباره استفاده محصول

نمونه واقعی: سایت Tumblr و Boden

یک نمونه عالی در حفظ و نگهداری مشتریان، سایت Tumblr است. این سایت یکی از پلتفرم های وبلاگ نویسی محبوب به شمار می رود و به خاطر تجربیات کاربری خوب، مشهور و شناخته شده است.

یکی دیگر از نمونه های خوب در حفظ و نگهداری مشتریان شرکت پوشاک Boden است که از ایمیل های تایید حمل و نقل و بسته بندی شاد برای بالا بردن رضایت مشتریان استفاده می کنند (ایجاد وفاداری در مشتریان):

قیف بازاریابی چیست؟

همانطور که مشاهده کردید هر مرحله ای از این فرآیند، نیازمند رویکرد متفاوتی است. درست همانطور که باید نسخه های متفاوتی از پیام خود را در توییتر و فیسبوک منتشر کنید (برای دستیابی به مخاطبان محلی و فرهنگ خاص)، باید مطمئن شوید که از شکل مناسب بازاریابی محتوا در هر مرحله از فرآیند استفاده می کنید.

چگونه می خواهید بازدهی تبلیغات گوگل خود را بالا ببرید ؟

دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 16:43

 این بازدید کنندگان را به مشترکانی باکیفیت تبدیل کنید و اینکه چگونه می توانید مشترکان وفادار خود را مُجاب کنید تا برای به دست آوردن مخاطبان جدید، محتوای وبلاگ شما را به اشتراک بگذارند.

همانطور که می دانید مشترکان مهم ترین بخش این فرآیند محسوب می شوند، به خصوص اگر در اوایل کار وبلاگ نویسی هستید. شما در حال حاضر زمان و منابع زیادی را برای ایجاد محتوای منحصر بفرد و عالی صرف می کنید اما مطمئناً نمی توانید بدون داشتن خواننده، نتایج مهم و قابل اعتنایی را به دست آورید.

هر زمانی که محتوای جدید در وبلاگ یا سایت خود منتشر می کنید؛ مشترکان شما ترافیک اولیه را برایتان فراهم می کنند. نکته کلیدی برای دریافت ترافیک بیشتر به سمت سایت (و به تدریج به دست آوردن بازدید و مشتری) با رشد تعداد مشترکان آغاز می شود.

خب، حالا سوال اینجاست که چگونه می توان افراد را به سایت پایبند کرد و شرایطی را فراهم کرد که دوباره به سایت شما سر بزنند؟ در این مقاله قصد داریم هفت روش خلاقانه را برای افزایش تعداد مشترکین وبلاگ بیان کنیم.

توجه: برای اینکه نکات بیان شده در این مقاله به درستی اجرا شوند، در ابتدا باید مطمئن شوید که به طور مکرر و در فواصل زمانی مشخص محتوای جدید و با کیفیت منتشر می کنید. اگر محتوای جدیدی برای خواندن نداشته باشید نمی توانید انتظار داشته باشید که افراد در سایت شما مشترک شوند. اگر دوست دارید سایت یا وبلاگ خود را توسعه دهید، سعی کنید در انتشار مطالب ناب و با کیفیت در فواصل زمانی مشخص، تعهد داشته باشید.

پست های وبلاگ خود را برای اشتراک گیری بهینه سازی کنید

اگر هدف اصلی شما افزایش مشترکین ایمیلی است پس یکی از اولین مواردی که باید در نظر بگیرید، بهینه سازی بهترین پُست های وبلاگ برای این افراد است. اینکار نیازمند صرف زمان زیاد نیست و می تواند تعداد مشترکین را در طول زمان افزایش دهد.

حتماً از خود می پرسید چرا؟ خب، پُست هایی که از لحاظ کیفی بهتر هستند می توانند ترافیک بیشتری (از طریق جستجوی طبیعی و دیگر منابع) نسبت به پُست های متوسط به دست آورند. شما می توانید مزایای ترافیک بالای این پُست ها را با اضافه کردن Call To Action بیشتر کنید.

به عنوان مثال ما متوجه شدیم که ۷۶% از بازدید ماهانۀ وبلاگ HubSpot از پُست های قدیمی به دست می آید.

اهمیت تولید محتوا بر سئو

خب، پس شما می توانید با انجام بازبینی و به روز رسانی در این پُست ها از مزایای موجود به نفع خود استفاده کنید. اول از هر کاری باید پُست هایی که باعث ایجاد ترافیک می شوند را شناسایی کنید. شما می توانید از ابزارهای رایگانی همچون BuzzSumo برای شناسایی پست های برتر موجود در سایت یا وبلاگ استفاده کنید. همچنین، ابزار گوگل آنالیز هم می تواند به شما نشان دهد که کدام یک از مقالات وبلاگ شما بیشترین بازدید را داشته اند.

زمانی که فهمیدید چه پُست هایی بیشترین ترافیک را دریافت کرده است، سعی کنید آنها را یک به یک برای مشترکین خود بهینه سازی کنید. شما می توانید اینکار را به روشهای مختلف انجام دهید. به عنوان مثال می توانید Call To Action به پست های خود اضافه کنید، CTA اسلایدی به پُست خود بیفزایید. سعی کنید در این باره تحقیق کنید تا بدانید چه روشی در جذب بیشتر مخاطبان موثر است.

در صفحات فرود سایت چک باکس های انتخابی قرار دهید

در سال ۲۰۱۲، سایت HubSpot توانست در عرض سه ماه، تعداد مشترکین خبرنامه خود را تا ۱۲۸% افزایش دهد. انجام این کار بسیار ساده بود. تنها کاری که انجام دادند، اضافه کردن یک فیلد چک باکس در تمامی فرم های Landing Page بود، به این ترتیب افراد می توانستند با یک کلیک در خبرنامه مشترک شوند.

به عبارت دیگر، زمانی که افراد فرمی را بر روی صفحه فرود پر می کردند تا از پیشنهادات ویژه و رایگان بهره مند شوند (به عنوان مثال کتاب الکترونیکی)، می توانستند نحوه دریافت ایمیل از طرف سایت را انتخاب کنند. چند سال از این ماجرا گذشته است و سایت HubSpot هنوز از همین طریق مشترکینی را دریافت می کند.

ایجاد چک باکس در سایت

اضافه کردن چک باکس های انتخابی به صفحات فرود یک روش ساده و راحت برای به دست آوردن مشترکین بیشتر است زیرا تنها کاری که یک فرد باید انجام دهد علامت زدن یک چک باکس است. این موضوع زمانی مهم خواهد بود که صفحات فرود مختلفی در سایت خود داشته باشید.

خب، حال سوال اینجاست که چرا نباید چک باکس را به گونه ای طراحی کنیم که به طور پیش فرض دارای تیک باشد؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است. شما دوست دارید چک باکس خود را به صورت انتخابی در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار دهید، بنابراین اگر پیش فرض باکس ها تیک خورده باشند، دیگر انتخابی وجود نخواهد داشت.

همچنین، اگر به صورت خودکار این چک باکس تیک خورده باشد با تعداد مشترکین زیادی روبرو خواهید شد که از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. چنین مشترکینی برای کمپین ایمیل شما بسیار بد خواهند بود زیرا باعث ایجاد نرخ تعامل بسیار پایین در ایمیل می شوند.

به مشترکین جدید خود پیشنهاد ویژه بدهید

یک روش برای تشویق مخاطبان برای عضویت در خبرنامه، ارائه آیتم های رایگان و اضافی برای افرادی است که ایمیل خود را در اختیار شما قرار می دهند. چیزی که بتواند برای افرادی که زمان کافی برای پر کردن این فرم اختصاص می دهند با ارزش و مفید باشد.

به عنوان مثال مدیران سایت HubSpot یک Call To Action هوشمند، پائین تصاویر هدر و سرتیتر پُست های خود قرار می دهند. CTA هوشمند بدین معنی است که اگر درحال حاضر مشترک یک سایت باشید، دیگر Call To Action را مشاهده نخواهید کرد. تنها افرادی قادر به مشاهده این مورد خواهند بود که مشترک سایت نباشند.

پیشنهاد ویژه برای مشترکین خبرنامه

سایت General Assembly برای افرادی که به عضویت خبرنامه در می آیند، ۲۵% تخفیف برای ثبت نام در کلاس ها ارائه می دهد.

پیشنهاد ویژه به مشترکین خبرنامه

اگر دوست دارید در این مسیر باشید، به نرخ تعامل افراد در ایمیلتان نگاه دقیق تری داشته باشید تا مطمئن شوید که پیشنهاداتتان کیفیت خوبی برای مشترکان ارائه می کند. اگر افراد تنها برای دریافت کوپن تخفیف ایمیلشان را در اختیار شما قرار می دهند، مطمئناً پس از چند وقت از ایمیل های شما خسته شده و عضویت خود را لغو می کنند.

به پست ها، صفحه اصلی و صفحه تماس با ما Call to Action هوشمند اضافه کنید

در قسمت قبل در مورد Call To Action های هوشمند صحبت کردیم. موقعیت های استراتژیکی برای قرار دادن CTA در سایت وجود دارد. این فراخوان ها تنها برای بازدیدکنندگانی نمایش داده خواهد شد که در حال حاضر در سایت شما مشترک نیستند.

زمانی که CTA ها را ایجاد می کنید، مطمئن شوید که آن ها را ساده و روشن طراحی می کنید. کاری نکنید که افراد مجبور به پر کردن فرم های طولانی شوند. اگر تنها به آدرس ایمیل آنها احتیاج دارید تنها آن را درخواست نمایید. زمانی که این فرایند را ساده و بی دردسر طراحی می کنید؛ شانس پُر کردن فرم های موجود را افزایش خواهید داد.

باید بدانید که این موارد در کجای سایت بهتر کار می کنند. این موضوع به نوع تجارت و اهداف شما بستگی دارد اما بهترین مکان ها برای قرار دادن CTA وبلاگ، صفحه اصلی و صفحه تماس با ما است.

وبلاگ

افرادی که در حال خواندن وبلاگ شما هستند ممکن است به محتوای شما علاقه مند باشند. بنابراین بهتر است این روش را نیز امتحان کنید و از آنها بپرسید که آیا علاقه دارند از طریق ایمیل در خبرنامه وبلاگ شما عضو شوند یا خیر؟

Call to action هایی برای مشترکین خود ایجاد کنید و آن را به طور مستقیم در داخل هر کدام از پُست های وبلاگ خود بگنجانید. البته این موارد نباید جایگزین CTA تولید کننده بازدیدکننده در وبلاگ شود. در عوض، شما می توانید به سادگی این موارد را در پُست های خود به عنوان CTA ثانویه و به طور مستقیم زیر فراخوان هایی که منجر به تولید بازدیدکننده می شوند، قرار دهید.

در ادامه با نمونه ای از CTA که در پایین پُست قرار دارد آشنا می شوید:

اهمیت قرار دادن CTA خبرنامه در وبلاگ

چرا این فراخوان ها بهتر است به جای سایدبار در پایین پُست قرار گیرد؟ این موضوع را در بخش بعدی مورد بحث قرار خواهیم داد.

صفحه اصلی سایت

اگر افزایش تعداد مشترکین سایت یکی از اهداف بزرگ شماست، اضافه کردن CTA به صفحه اصلی را در یک دوره زمانی خاص مد نظر داشته باشید. اگر بتوانید این CTA ها را هوشمندانه طراحی کنید، می تواند به عنوان یک بنر کوچک نشان داده شود که در عرض صفحه اصلی سایت بین دو ماژول دیگر اجرا می شود.

اگر CTA شما هوشمند نیست، می توانید آن را بسته به اهدافی که دارید در موقعیت های متفاوت قرار دهید. آیا افزایش تعداد مشترکین جزو اهداف اصلی شماست؟ اگر چنین است سعی کنید آن را جایی قرار دهید که بیشتر به چشم بیاید. به شکل زیر توجه کنید:

قرار دادن Call To Action در صفحه اصلی سایت برای خبرنامه

اگر افزایش تعداد اعضای خبرنامه جزو اهداف اصلی شما نیست می توانید آن را در فوتر سایت خود قرار دهید. کاری که سایت Lynton Web انجام داده است:

CTA عضویت در خبرنامه در فوتر وبسایت

صفحه تماس با ما

برای بیشتر سایت ها، صفحه تماس با ما یکی از صفحات پربازدید در سایت است. البته برخی از افراد این موضوع را نادیده می گیرند و از آن در تولید بازدیدکننده استفاده نمی کنند. اضافه کردن فرم های انتخابی در این صفحه می تواند تعداد زیادی از بازدید کنندگان را به مشترکین با ارزش تبدیل کند. به عنوان مثال سایت Backlinko گزارش کرده است که صفحه تماس با ما در سایت آنها با نرخ ۵٫۸۱% بازدید کننده را به مشترکین تبدیل کرده است:

قرار دادن CTA در صفحه تماس با ما

فراخوان ها را جایی قرار دهید که افراد به آن توجه می کنند

زمانی که به سایت خود نگاه می کنید به این موضوع توجه داشته باشید که پر کردن فرم های CTA ممکن است برای برخی از افراد گیج کننده باشد. به خاطر داشته باشید که هر چقدر این موارد مزاحم و سردرگم کننده باشد، کاربران کمتر در سایت تعامل خواهند داشت.

به عنوان مثال، اگر در سایت خود سایدباری دارید، باید به این موضوع فکر کنید که این مورد چگونه می تواند بر روی نرخ تبدیل تاثیرگذار باشد. تجربه کاربری چه طور؟ بازاریابان شرکت های مختلف گزارش کرده اند که سایدبار در وبلاگ برای خوانندگان یک مزاحمت بزرگ است.

به عنوان مثال مدیران سایت IMPACT با حذف سایدبار از وبلاگ، افزایش ۷۱% در نرخ تبدیل را تجربه کردند. شکل زیر نشان دهنده ظاهر سایت قبل از انجام تغییرات است. توجه داشته باشید که CTA در سایدبار سمت راست قرار دارد که با پیکان قرمز نشان داده شده است:

خذف خبرنامه پیامکی از سایدبار سایت

آنها سایدبار را حذف کردند و CTA خود را زیر تصاویر اصلی گذاشتند:

قرار دادن باکس عضویت در خبرنامه

بیشتر سایت ها نیز تجربه یکسانی دارند. عناصری که در سایدبار قرار داده می شود تاثیر خوبی بر روی تجربه کاربری نخواهد داشت. زمانی که سایدبار حذف می شود، می توان CTA را به صورت هوشمندانه در پایین پُست های وبلاگ قرار داد. همچنین امکان قرار دادن این موارد در هدر وبلاگ نیز وجود دارد که با اسکرول کردن کاربر در میان پست ها نشان داده می شود:

قرار دادن دکمه عضویت در خبرنامه در هدر وبلاگ

در میان شرکت های بزرگ، گوگل یکی از نمونه های عالی در این زمینه است. گوگل نیز سایدبار خود را سال ۲۰۱۶ حذف کرد و از این طریق توانست تجربه کاربری را بهبود ببخشد. اگر شما نیز در وبلاگ یا سایت خود سایدبار دارید، ممکن است بخواهید نرخ تبدیل و تجربه کاربری خود را امتحان کنید. اما چیزی که ما دریافته ایم این است که حذف سایدبار می تواند تجربه کاربری را بهبود ببخشد، تجربه موبایلی را با طراحی و کاهش زمان بارگذاری، بهتر کند.

همانطور که می دانید گوگل ارزش زیادی برای سرعت بارگذاری صفحات سایت قائل است. بنابراین حذف کردن سایدبار و سایر عناصر در سایت می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی رتبه بندی سایت و ترافیک طبیعی آن داشته باشد.

از طریق ایمیل دوره آموزشی برگزار کنید

اگرچه کتاب های الکترونیکی، مقاله های گزارشی و سایر محتوایی که بازدید کننده جذب می کنند می توانند نقش موثری در بازاریابی داخلی داشته باشد اما واقعیت این است که انواع خاصی از محتوا، در این زمینه بسیار با ارزش تر از بقیه موارد خواهند بود.

به این موضوع خوب فکر کنید. آیا یک کتاب الکترونیکی رایگان با دوره های آموزشی مهم به همراه مدارک معتبر قابل مقایسه خواهد بود؟ مطمئناً چنین نیست. ارزش یک دوره آموزشی بسیار بالاتر از یک کتاب الکترونیکی رایگان است. علاوه بر این با آموزش مشتریان، می توانید روابطی را با آنها ایجاد کنید که بسیار قابل اعتماد و موثر است و آنها را به تعامل با شما تشویق می کند.

کاگان بعد از اینکه متوجه شد یکی از دوستانش با استفاده از این روش توانسته است ۳۰۰۰۰ مشترک جدید به دست آورد، تصمیم گرفت با ایجاد دوره آموزشی ۱۲ هفته ای این کار را امتحان کنید. CTA ای که طراحی کرده بود شبیه شکل زیر است:

آیا تبلیغات گوگل به سئوی داخلی سایت شما نیز توجه می کند ؟

دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 16:42

ساده است! شما باید کاری کنید که مخاطبان به راحتی بتوانند مطلب شما را در موتورهای جستجوگر پیدا کنند. بنابراین باید اصول استاندارد سئو برای یک مطلب را رعایت کنید و بدین وسیله به موتورهای جستجو کمک کنید تا راحت تر موضوع مطلب شما را مشخص کنند و رتبه بهتری به مطلب شما بدهند. در اینفوگرافیک زیر قصد داریم به بررسی راهکارهای بهینه‌سازی یک پست بپردازیم و با یک راهنمای قدم به قدم به شما بگوییم که چطور می‌توانید با بهینه کردن محتوای درونی وب‌سایت خود یک قدم بزرگ در جهت سئوی بهتر بردارید.

infographic-on-page-seo

رمز و راز سئو داخلی سایت

۱۴ فاکتور کلیدی برای سئوی درون صفحه که هم موتورهای جستجو و هم کاربران دوست دارند

 تگ عنوان را با کلمه کلیدی خود شروع کنید

تگ عنوان شما مهمترین المان سئوی درون صفحه‌ای محسوب می‌شود.

هر چقدر که کلمه کلیدی شما در تگ عنوان زودتر بیاید، برای موتورهای جستجو اهمیّت بیشتری خواهد داشت.

آدرس شما باید برای موتورهای جستجو بهینه شود

از آدرس‌های پیچیده دوری کنید:

novin.com/tarikh/dastebandi/onvan

در عوض یک آدرس کوتاه داشته باشید و از کلمه کلیدی خود استفاده کنید:

novin.com/kalameye-kelidi

تحقیقات نشان داده است که آدرس‌های کوتاه به داشتن رتبه بهتری در گوگل کمک می‌کنند.

به عنوان خود، صفات و جزئیات اضافه نمایید

،”افـزودن کلمـاتـی از قبیل ۲۰۱۶، “بهترین”، راهنما” و “نقد و بررسی” می‌تواند در رتبه بهتر برای کلمات کلیدی دم بلند موثر واقع شود.

عنوان خود را داخل تگ <H1> قرار دهید

تگ H1 نشان دهنده عنوان شـماست. اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا (مثل وردپرس) به صورت خودکار تگ را به پست اضافه می‌‍کنند. اما ممکن است بعضی از قالب‌ها این تنظیمات را دستکاری کنند. کد وب‌سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید عنوان شما تگ H1 را دریافت می‌کند.

با محتوای چند رسانه‌ای کاربر را تحت تاثیر قرار دهید

بکارگیری تصویر، ویدئو، نمودار و … می‌تواند نرخ پرش شما را کاهش دهد و کاربر را بیشتر در صفحه نگه دارد. این‌ دو اصلی‌ترین معیارها در تعامل با کاربر هستند که در رتبه وب‌سایت شما تاثیر مستقیم می‌گذارند.

زیر تیترها را داخل تگ <H2> قرار دهید

کلمه کلیدی مورد هدف خود را حداقل یک بار در زیر تیترها بگنجانید… و این زیرتیترها را داخل تگ قرار دهید.

در ۱۰۰ کلمه اول پست از کلمه کلیدی خود استفاده کنید

کلمه کلیدی شما باید در ۱۰۰ کلمه اول مقاله به کار رفته باشد.

برای وبلاگ نویسی موفق چه کارهایی لازم است ؟

دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 16:41

قیقت، تحقیقات انجام شده در شرکت مایکروسافت نشان می دهد تکنولوژی، میانگینِ زمانِ توجه انسان ها را به ۸ ثانیه کاهش داده است. باید ذکر کنیم این مدت زمان، کم تر از میزان توجه ماهی قرمز است!

اجازه دهید صادقانه صحبت کنم؛ وبلاگ نویسی حرفه ای، اصلاً کار ساده ای نیست. اما اگر نکاتی که در این مقاله آورده شده است را به درستی اجرا کنید می توانید طی ۳۰ روز (یا حتی کمتر!) محتوای جذاب تولید کنید. محتوایی که خواننده را به تعامل و پاسخگویی وادار کند.

به یاد داشته باشید هدف نهایی وبلاگ نویسی انتقال ایده یا پیام به مخاطب در کمترین زمان ممکن است. محتوای مجلات (یا روزنامه) معمولاً طولِ معینی دارند، اما تعداد کلمات یک پُست وبلاگ می تواند در بازه ای بین ۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه و یا حتی بیشتر باشد.

صرف نظر از تعداد کلماتِ پست وبلاگ، باید بتوانید مردم را به خواندن ترغیب کنید. خب مسلماً برای انجام این کار، لازم است در ابتدا توجه مخاطب را جلب کنید.

وبلاگ نویسی فواید زیادی دارد. طبق آمارگیری سایت HubSpot نوشتن و انتشار روزانه مطالب در وبلاگ، در مقایسه با وبلاگ نویسی هفتگی، بازگشت سرمایه (ROI) بیشتری برای کسب و کارتان در پی دارد.

تاثیر وبلاگ نویسی بر سود حاصل از سرمایه ROI

درست است که وبلاگ نویسی، مانند بلیغات نتیجۀ آنی ندارد، اما مطمئن باشید برای کسب و کارتان مشتری هایی بالقوه یا ثابت به دست می آورد. اگر آماده اید، اجازه دهید ۵ روش حرفه ای وبلاگ نویسی را برایتان بیان کنیم. با استفاده مداوم از این ۵ روش می توانید طی ۳۰ روز وبلاگ نویس بهتری شوید.

اما نخستین روش…

همیشه ایده‌های خود را بنویسید

وقتی ایده هایتان را می نویسید به طور خودکار تمام تمرکز خود را به نوشتن اختصاص می دهید. کمتر کسی از بین ما هنگامی که یک ایده را می نویسد، هم زمان به چیز دیگری فکر می کند. در نتیجه قلم و کاغذ وسایل خوبی برای تمرکز هستند.

– مایکل لبوف

“نورجین چانکو” با نوشتن مداوم ایده هایش وبلاگ خود را احیا کرد. اندرو لینچ، موسس مجله ی Daily Practice نیز به همین شیوه مهارت وبلاگ نویسی خود را تقویت نمود. او در این باره می گوید:

در حقیقت، من خودم را یک ماشین ایده پرداز تصور می کنم. احساس می کنم بیش از آن چیزی که تصور می کنم خلاق هستم و اغلب برای بسیاری از مشکلات، راه حل هایی جالب و جدید پیدا می کنم.

نوشتن ایده ها در وبلاگ نویسی

رویای نویسنده شدن را از ذهن خود دور کنید. تنها یک راه وجود دارد تا نویسنده شوید، و آن نوشتن است.

چگونه می توانید شروع کنید؟

این کار را با نوشتن ایده هایتان شروع کنید. یادداشت نویسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنید و با نصب یک نرم افزار یادداشت مانند Evernote در تلفن همراه خود، شروع به نوشتن ایده های خود کنید.

مهم نیست در حال خوردن ناهار با دوستان هستید یا در صف مترو دروازه دولت ، ایده ها همیشه به سراغمان می آیند. پس بهتر است سریع تر آن ها را یادداشت کنیم تا از یادمان نروند.

جیمز آلتوچر پیشنهاد می کند هر روز ۱۰ ایده که به ذهنتان خطور می کند را یادداشت کنید. این کار را به عنوان یک تمرین روزانه انجام دهید تا نویسنده یهتری شود. هم چنین با انجام این کار، هرگز کمبود ایده پیدا نخواهید کرد و دچار مشکل قفل شدن ذهن (Writer’s Block) نمی شوید.

از سال ۲۰۱۴ تا به امروز، “نیل پاتل” در حالی که ۲ شرکت موفق را اداره می کند، توانسته است هفته ای ۸ مطلب برای وبلاگ های خود بنویسد. دلیل عمده اش این است که او سریعاً ایده هایش را روی کاغذ می آورد.

برای مثال شما هم وقتی که به یک سمینار می روید می توانید از گوشی موبایلتان استفاده کنید. به این ترتیب نه تنها می توانید وبگردی کنید، بلکه می توانید ایده های جدید خود را نیز یادداشت کنید.

اهمیت یادداشت برداری در وبلاگ نویسی

بر اساس تحقیقات دانشگاهی انجام شده، انسان ها معمولاً چیزی که یادداشت می کنند را به خوبی به یاد می آورند. اگر موفق به نوشتن ایده های خود نشدید، ممکن است زمانی که به شدت نیازشان دارید، آن ها را به یاد نیاورید.

عادت یادداشت برداری را در خود تقویت کنید. این تمرین روزانه را به تعویق نیاندازید، خودکارتان را برداشته و بعد از خواندن این مطلب، ایده های خود را بنویسید.

در وبلاگ نویسی داستانگو باشید

وقتی توانستید خود را به یادداشت نویسی عادت دهید، زمان آن می رسد که به ویژگی ذاتی انسان، یعنی داستان پردازی، اهمیت ویژه ای دهید.

داستان گویی، اصل مهم وبلاگ نویسی

داستان مقاله شما لازم نیست با “یکی بود یکی نبود …” آغاز شود. در تعریف ما از داستان نویسی تنها بیان تفکرات، تجربیات، کارها و نتایج در قالبی به یاد ماندنی و جالب، اهمیت دارد. برای این کار میتوان از کلمات، فایل های صوتی یا حتی تصاویر (و ویدیو) استفاده کرد.

وقتی در پُست خود داستان می گویید، در واقع دارید به سوال خاصی پاسخ می دهید. به طور مثال، Dollar Shave Club، در محتوای ویدئویی داستان محور خود، به سوال ساده ای پاسخ می دهد “چرا باید بابت تکنولوژی اصلاح مویی که به آن نیاز ندارید، پول بیشتری پرداخت کنید؟”.

استفاده ار داستان در وبلاگ نویسی

وقتی بتوانید خواننده را از موضوع اول به موضوع بعدی هدایت کنید، به این معنی است که توانایی داستان پردازی در شما وجود دارد. وبلاگ نویسان خوب داستان نویسان خوبی هستند. در واقع اگر تا به حال مطلبی از یک وبلاگ خوانده باشید که شما را به هیجان آورده باشد، احتمالا به خاطر داستان خوب آن بوده است.

برای مثال نمونه ای از داستان نویسی خوب در وبلاگ نویسی، مقاله فوق العاده جان مارو، با عنوان : “چگونه کارتان را رها کرده، به بهشت بروید و برای تغییر دادن جهان حقوق بگیرید.” است که علاوه بر محتوا، تیتر بسیار جذابی هم دارد.

داستان سرایی در وبلاگ نویسی

این مطلب به طور کامل بیان کننده یک داستان بود. در این پُست جان نقل می کند که چگونه در آوریل سال ۲۰۰۶ با خودرویی که ۸۵ مایل بر ساعت سرعت داشته تصادف کرده و ۱۴ استخوانش شکسته می شود. جان طی ۳ ماه کارش را رها می کند، تمام اموالش را می فروشد و ناپدید می شود.

شما می توانید باقی داستان را خودتان بخوانید. محتوای داستان او می تواند هر کسی را به گریه وادار کند. حدس بزنید بعد از آن چه شد؟ این پُست نزدیک به ۵۰۰ دیدگاه، هزاران اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تعداد زیادی لینک به خود اختصاص داد.

تاثیر داستان گویی بر وبلاگ نویسی

داستان ها به یاد ماندنی هستند و در ذهن می مانند. ما می توانیم آن ها را برای هرکسی که تمایل به شنیدنش را دارد تعریف کنیم. داستان ها افراد را به خود جذب می کنند و شک و تردید را از بین می برند. علت این مسئله آن است که شما می توانید در نقلِ داستان، صحنه ای را به نمایش بگذارید که مردم با شخصیت اصلی همذات پنداری کرده و احساس کنند در همان موقعیت قرار دارند.

با آمیختن داستان به مطالب وبلاگتان به نویسنده ای ماهر تبدیل می شوید. لازم نیست حتماً داستان از خودتان باشد. به طور مثال به تاثیر داستان “جان ماروُ” که من در این نوشته بازگو کردم توجه کنید.

در این جا نمونه خوب دیگری از داستان سرایی را بررسی می کنیم. “دنیل لاپورت”، پیرامون مدیریت و علاقه به پول:

هیچ کس به من یاد نداد که چگونه مدیریت مالی داشته باشم. نزدیکانم آدم هایی جوان و کاری بودند، در دبیرستان هم چیز خاصی یاد نگرفتم و به دانشگاه نیز نرفتم. بنابراین من ماندم و کارت اعتباریم (که به طرز عجیبی در تولد نوزده سالگیم برایم پُست شد). آن هفته و هفته ی بعدش، بی درنگ به خرید رفتم.

برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می کنم مطلب آناتومی یک پست خوب وبلاگ را مطالعه نمایید.

محتوا پادشاه است، زمان برای تولید آن ندارید؟

ما بر اساس بهترین کلمات کلیدی و با استراتژی محتوا تولید محتوا شما را انجام می دهیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر... 
021-63404 داخلی 3

برای مقالات خود طرح کلی بچینید

قبل از آنکه راجع به موضوعی وبلاگ نویسی کنید، باید طرحی کلی ایجاد کنید که دنبال کردنش برای مخاطب آسان باشد. این کار اختیاری نیست، بلکه اقدامی ضروری است. بعد از آن که موضوعی برای نوشتن از لیست ایده های خود (که در مرحله اول ساخته اید) انتخاب کردید، یک طرح کلی بچینید.

این طرح باید شامل عنوان، موضوعات اصلی (که شما می خواهید به آن ها اشاره کنید) و نتیجه گیری باشد. برای اینکه فکرتان باز شود، پیشنهاد می کنم ابتدا مقدمه و نتیجه گیری را بنویسید، سپس لیستی از مطالبی که قصد دارید در متن خود پوشش دهید را تهیه کنید.

در ادامه نمونه ای از یک طرح کلی رایج را مشاهده می کنید:

عنوان:

۳ مرحله برای تبدیل بازدیدکننده اتفاقی به خریدار

چرا بازدیدکنندگان سایت، کالاهای دیجیتال شما را نمی خرند؟

پاسخ دقیقا مقابل روی شماست: شما آن ها را پرورش نداده اید، در نتیجه به خرید کالا از شما اعتماد ندارند.

اما خبر خوب اینجاست که لازم نیست شرایط به این شکل بماند. در این مقاله می خواهم به شما نشان دهم چگونه بازدیدکنندگان اتفاقی سایت خود را تبدیل به خریدار کنید.

به خواندن ادامه دهید …

زیر عنوان

 1. ایمیل هایی که درخواست اطلاعات بیشتری می کنند را حفظ کنید.
 2. برای پرورش ذهن مشتری برنامه ریزی کنید.
 3. محصولاتی خاص و با عرضه محدود ارائه دهید.

نتیجه گیری

حال شما فرمولی ۳ مرحله ای دارید که به وسیله ی آن مطمئن خواهید بود بازدیدکنندگان اتفاقی سایت خود را به خریدار تبدیل می کنید. اگر تا این زمان به وبلاگ خود فرم “خبرنامه” اضافه نکرده اید، همین حالا این کار را انجام دهید. به این ترتیب می توانید ترافیم بیشتری به سایت تان وارد کرده و مشتریان بیشتری به دست آورید.

یک طرح کلی، در شروعِ فرآیند نوشتن به شما کمک می کند. بدین شکل حتی قبل از رسیدن به قسمت بدنه محتوا می دانید چه چیزی باید در زیر عنوان خود داشته باشید. این کار تمرکز شما را دو چندان می کند. تمامی مطالب وبلاگ نوین، مثل “آموزش گوگل ادوردز” با یک طرح کلی آغاز شده اند.

مقدمه باید مخاطب را به مطالعه وادار کند. داشتن مهارت در مقدمه نویسی تضمین می کند که خوانندگانتان اگر به طور کامل مطلبتان را مطالعه نکنند، حداقل ۶۵% آن را مطالعه می کنند. برای متن خود، همان طور که خود ما در زیر عنوان انجام دادیم، از نشانه گذاری و  فهرست بندی استفاده کنید. این نشانه گذاری ها، ایده ها و نکات اساسی محتوای شما را پوشش می دهند.

شما می توانید به صورت طبیعی در سر تیترهای متن خود کلمه کلیدی قرار دهید. تلاش نکنید رتبۀ جستجو یا مجموع کلمات کلیدی وب سایت خود را دست کاری کنید. در قسمت نتیجه گیری، به سادگی چیزی که خوانندگانتان از مطالب شما یاد گرفته اند را تکرار کنید. مشاهده کنید من آخرین نوشته خود را چگونه نتیجه گیری کرده ام:

وبلاگ نویسی : برای مقالات خود طرح کلی بچینید

طبیعتاً همه ی خوانندگان مطلب شما را مو به مو مطالعه نخواهند کرد. کسانی که به طور سطحی مطلبِ شما را می خوانند به کمک نتیجه گیری، متوجه موضوع محتوای شما می شوند. نگران بی نقص بودنِ طرح کلی خود نباشید. در هر حال این تنها یک طرح کلی است، حتی پیش نویس هم به حساب نمی آید. به وسیله ی طرح کلی خود می توانید به راحتی افکارتان را بیرون بریزید.

طرح های کلی باعث می شوند نوشته ی آینده خود را برنامه ریزی کنید.

– جرمی پورتر

بر اساس تحقیقاتِ مرکز نویسندگی دانشگاه هاروارد، یک طرح کلی خوب، فرآیند ویرایش را برای نویسنده تسهیل کرده و احتمال نیاز به بازنویسی را کاهش می دهد. خواه شما وبلاگ نویسی تازه کار یا ماهر باشید، همواره با یک طرح کلی شروع به نوشتن کنید، به این ترتیب روند کارتان ساده تر می شود.

مطالب نویسندگان مشهور را مطالعه کنید

نکته ی دیگری که برای بهتر شدن در وبلاگ نویسی باید رعایت کنید این است که مطالب وبلاگ نویسانِ خوبِ دیگر در داخل و خارج از صنعت خود را مطالعه کنید. ما حتی پیشنهاد می کنیم در زمینه نویسندگی و طریقه بهتر نوشتن نیز مطالعه کنید.

برای مثال من کتاب‌ هایی همچون “پیرامون بهتر نوشتن: راهنمایی کلاسیک برای خلق محتوایی غیر داستانی” نوشته ی ویلیام زینسر و نیز “عناصر یک سبک” را در بین کتاب‌های مرتبط با نویسندگی، مطالعه کرده‌ام.

وبلاگ نویسی : مقالات نویسندگان مشهور را مطالعه کنید

کتاب ها، مجلات و وبلاگ هایی که مطالعه می‌کنید، ممکن است به طور کامل به شغلتان (به عنوان مثال جلب مشتریان احتمالی) مرتبط نباشند، اما مغز شما را برای شروع به فعالیت و شکل دادن ایده‌های خلاقانه آماده می‌کنند.

حقیقت این است که اگر نوشته‌های خوب را نخوانید، هرگز متوجه نخواهید شد که چگونه باید خوب نوشت. طی چند سال وبلاگ نویسی متوجه شده ام که با مطالعه آثار برتر نویسندگان مختلف می‌توانم بیشتر بیاموزم تا اینکه منتظر باشم یکی از آنها مرا راهنمایی کند. درست مثل تارانتینو که با فیلم دیدن، کارگردان شد!

به یاد داشته باشید که کلمات قدرتمند هستند. حتی می‌توان گفت انسان‌ها از کلمات شکل گرفته‌اند. اگر زبان انگلیسی تان خوب است، حتماً پیشنهاد می‌کنم به وبلاگ سث گودین سر بزنید و ببینید او به چیز هایی معتقد است و چه چیزی باعث می شود نوشته هایش خوب شوند.

وبلاگ نویسی : مقالات نویسندگان مشهور را مطالعه کنید

اگر سبک نوشتاری خود را پیدا کنید بهتر است خواندن نوشته های محبوب را آغاز کنید و سعی کنید درباره نویسنده های مطرح مطالعه کنید. به مرور سبک نوشتاری خود را پیدا خواهید کرد، به خصوص اگر نوشتن را تمرین کنید.

زیاد مطالعه کنید و سعی کنید موضوع مطالبی که می خوانید متنوع باشد. کنفرانس های TED را تماشا کنید یا هر کنفرانسی از آدم های موفق. اینفوگرافیک نویسنده های بزرگ را مطالعه کرده و از آنها یادداشت برداری کنید. این کارها باعث می شوند بهتر بنویسید.

وبلاگ نویسی : مقالات نویسندگان مشهور را مطالعه کنید.

سعی کنید به سبک و ساختار نوشته های دیگر نویسندگان توجه کنید، سپس می توانید سیک نوشتاری منحصر به فردی برای خود ایجاد کنید.

سوالات مرتبط پیدا کنید و به آنها پاسخ دهید

می دانم که احتمالا از شنیدن این حرف خسته شدید، اما مطمئن باشید که ارزش تکرار کردن را دارد: نوشتنِ مداوم و مستمر یکی از ساده ترین راه ها برای تبدیل شدن به نویسنده ای بهتر است. اما سوال اینجاست، درباره ی چه چیزی باید بنویسید؟

به عنوان یک مبتدی، مطالبی بنویسید که پاسخی برای یک سری پرسش باشند. قبلاً به شما گفته ام که مطالعه کردن اولویت اول من به عنوان یک وبلاگ نویس است. همیشه پیش از اینکه پیرامون یک موضوع مطلبی بنویسم، دربارۀ آن موضوع تحقیق می کنم.

در فضای مجازی و دنیای حقیقی، سوال های بسیار زیاد با جواب های بسیار اندکی وجود دارند. این موضوع خبر خوبی برای شماست. با در نظر داشتن سطح رقابت موجود در فضای آنلاین، می توانید با پاسخ به پرسش ها در وبلاگ خود نویسنده بهتری شوید و مخاطبان ثابتی برای خود دست و پا کنید.

به نظر شما وب سایتی مانند Quora چرا اینقدر محبوب است؟ به این دلیل است که مردم به دنبال پاسخ سوالات خود هستند. اگر نمی دانید درباره ی چه چیزی بنویسید، به شما پیشنهاد می کنم دنبال سوالات مربوط به زمینه کاری یا صنعت خود باشید و برای آن ها پاسخی ارائه دهید. به طور مثال “برایان دین” موسس سایت Backlinko در پاسخ دادن به سوالات کاربرانش بسیار توانمند است.

نحوۀ کار او چگونه است؟ او به سایت Quora مراجعه می کند و سوالات موجود پیرامون SEO را پیدا می کند، سپس وقت زیادی را صرف پیدا کردن پاسخ دادن به این سوالات می کند. در نهایت، او مطلب مُفَصل و کاملی را به کاربران خود ارائه می دهد. به این ترتیب او اکنون به عنوان یکی از تاثیرگذارترین وبلاگ نویسان سئو شناخته می شود.

وبلاگ نویسی : به سوالات کاربران پاسخ دهید.

۸۵% از مطالب وبلاگ ها بر اساس سوالات مخاطبان نگارش می شوند. به آن ها نگاهی بیاندازید:

وبلاگ نویسی : به سوالات مخاطبان خود پاسخ دهید.

اصلاٌ نگران ارائه یک جواب مشخص و صحیح برای پرسش پیش رویتان نباشید. برای پیدا کردن پاسخ سوال هایتان در گوگل جست و جو کنید. بعد از پیدا کردن اطلاعاتی که به نوعی پاسخی ارائه می دهد، آن را بسط دهید. عنوان بهتری برایش انتخاب کنید، طرحی کلی پیاده کنید و اطمینان پیدا کنید که متن شما و نکات آن به پرسش پاسخ دهند.

سعی کنید چند مطلب خوب را پیدا کنید و آنها را با یکدیگر ادغام نمایید. به این ترتیب می توانید پُست کاملی را در وبلاگ خود منتشر کنید. استفاده از مطالب دیگران، امری رایج در وبلاگ نویسی است.

نتیجه گیری

برای اینکه ظرف ۳۰ روز وبلاگ نویس حرفه ای شوید به شرایط خاصی نیاز ندارید. در اغلب مواقع این شرط در مقابل شما قرار دارد: زمان. زمان کالایی با ارزش است. وقتی زمانی کافی برای مطالعه اختصاص می دهید، مطمئنا تبدیل به نویسنده ای با اعتماد به نفس بیشتر خواهید شد، نویسنده ای که مطالبش مخاطبان را به خود جذب می کند.

تجربه نشان داده است، وقتی مشغول به نوشتن مطلبی هستید، نباید وقتتان را برای راضی نگه داشتن تک تک خواننده ها هدر دهید. این کار برایتان رضایت بخش نخواهد بود. جدای از این ها، هیچ وقت نمی توانید همه را راضی نگه دارید و هیچ لزومی هم ندارد این کار را انجام دهید.

در عوض سعی کنید با نوشتن مطالبی بر اساس آزمایشات و نتایج اثبات شده، دیدتان خود نسبت به جهان پیرامونتان را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید. مقصود از نوشته خود را بدانید تا نتیجه بهتری در محتوای خود داشته باشید.

( تعداد کل: 30 )
   1       2       3       4       5       6    >>